گزارش غرفه های جشنواره عیدانه سال 93 دانشکده کارآفرینی

شبکه اجتماعی کارآفرینان

 

 گزارش غرفه های جشنواره عیدانه سال 93 دانشکده کارآفرینی

تاریخ برگزاری : اسفند ماه 1392

تهیه و تنظیم : سرکار خانم آمنه قائد رحمتی

 

اسامی غرفه داران و معرفی فعالیت ها:
آقای بهادران
برای اولین بار طرحهای تزئینی و زیبایی با کاج ساخته بود، یکی از این طرح های جالب چهره های بد اخلاقی بود که روی کاج ها مصور کرده بود با این نشانه که به آدهای بد اخلاق و پرمدعا اشاره کند که بی ارزش هستند و اسم جالب " کج منشی کاج کج پندار" روهم برای این طرح انتخاب کردند.
از مرداد 92 این ایده به ذهنشون رسید در شبکه فیس بوک هم پیج اختصاصی ایجاد کردند.
با توجه به اینکه ایشان در رشته معماری تحصیل کرده اند قصد دارند که در آینده این هنر جدید را با معماری ترکیب کرده و دکوراسیونهای کاجی را ایجاد کنند.

آقای بذر کار
آقای بذرکار در رشته عمران تحصیل کرده اند و هنرمند در موسیقی نیز هستند. غرفه ای که ایشان داشتند مربوط بود به بوم های نقاشی جالبی که برای اولین بار در سایز خیلی کوچک با چوب طرح کرده بود و عکس نقاشی های نقاشان معروف جهان را روی این بوم ها گذاشته بود.
برای اولین بار در همین نمایشگاه آن ها را ارائه داده بود و قصد داشتند که در آینده این طرح ها را برای فروش آماده کند.

خانم شیخ زاده
خانم شیخ زاده نزذیک به 10 سال است که در موسسه کودکان کار و خیابان فعالیت می کند که در این موسسه کودکان بی سرپرست و خیابانی را به مرکز جذب می کنند و به آن ها آموزش های صنایع دستی  با توجه به علایق هر کدام می دهند و از این طریق سعی بر ان دارند که مسیر زندگی این کودکان را عوض کنند و ان ها را با مهارت هایی آشنا کنند و هم چنین شرایط لازم را برای ادامه تحصیلشان ایجاد کنند.
و اکنون 450 هزار خانوار را تحت پوشش دارند.
در غرفه ای که به خانم شیخ زاده اختصاص داشت صنایع دستی که این کودکان ساخته بودند را برای فروش گذاشته بودند و هم چنین بازدیدکنندگان را با این موسسه آشنا می کردند که  در صورت تمایل و توان حمایتهای مادی و معنوی خود را به این موسسه خیریه عرضه کنند.

خانم نیکو
خانم نیکو مهارت بسیار خوبی در هنر خوشنویسی داشتند و همسرشان نیز مهارت خوبی در سفال گری دارد و هر دویشان با هم این دو هنر را تلفیق کرده و طرح خوشنویسی را بر روی سفال ایجاد کردند البته کلیت این کار جدید نیست اما آنها سعی بر این داشتندکه از این طرح به طرز جدیدتری استفاده کنند مثلا در آینده قصد داشتند که بر روی بشقابهای بزرگ و تزئینی هنر خوشنویسی را پیاده کنند که به گفته خودشان این کاری جدید است. هم چنین مورد جدید و جالب تر که در خلاقیت کارشان تولید سوتک هایی از جنس سفال بود که در صورت مهارت می توانست آلت موسیقی باشد و این هنر جدید را در سازمان میراث فرهنگی کشور به نام خودشان ثبت کردند و در پی این هستند که این هنر را ثبت جهانی نمایند.

آقای امان الهی
آقای امان الهی از دانشجویان ارشد کارآفرینی دانشگاه تهران دوره مجازی  هستند که موفق به ساخت طرح های جدیدی از اقلام تزئینی دکوری و از تولیدکنندگان هدایای فانتزی شدند، اقلامی که در این غرفه به نمایش گذاشته بود عبارت بودند از لوستر، چراغ خواب، چراغ های کنار سالن، جعبه جواهرات، جعبه دستمال کاغذی بودند که در طرحهای بسیار زیبایی طراحی و ساخت شده بود که در بین غرفه ها نظر هر بازدیدکننده ای رابه خود جلب می کرد. ایشان اولین بار با مراجعه به کارگاه همار دوستشان طرح سنتی لوستر به ذهنشان خطور می کند و سعی می کند این طرح را برای خود پیاد ه کند وقتی موفق به ساخت آن می شود با جلب نظر عموم از این طرح زیبا احساس می کند که می تواند در این کار موفق شود از این رو به دنبال طراحی های بعدی می رود و با استقبال خوبی مواجه می شود که هم اکنون از طریق سایت http://kadoka.ir
محصولاتش را به نمایش می گذارد و افراد مختلف از طریق این سایت از فرسنگ ها فاصله سفارش می دهند و ایشان محصولاتش را برای آن ها ارسال می کند  و این کار جدید و زیبا خیلی زود به مرحله درآمدزایی رسید. هم چنان آقای امان الهی در پی ایجاد طرح های جدیدتر می باشد که قطعا موفق خواهد بود.

خانم هاشمی نیا
خانم هاشمی نیا نیز در این نمایشگاه هنرنمایی کردند و پادری چرم را که از به هم پیوستن منظم تکه های چرم ساخته شده بود با روش جدیدی ساخته بود.  طرح کلی پادری چرم چیزی جدید نیست خلاقیتی که ایشان برای این کار ایجاد کرده بودند پلاستیک زنبوری بود که در زیر این طرح به کار گرفته بود و تکه های چرم را بر روی ان پیاده کرده بود چرا که طرح قدیمی  زمینه اش نیز از چرم بود و مشکل سر خوردن بر روی سرامیک را داشت که با این طرح خانم هاشمی این مشکل کاملا حل شده بود.
کار دیگری از او که نظر بازدیدکنندگان را جلب می کرد کیف های فانتزی چرم در رنگهای مختلف بود که خیلی ظریف و شیک با طراحی خودشان ساخته بودند که بسیار جذاب بودند.

آقای شاهمرادی
آقای شاهمرادی دانشجوی کارآفرینی دانشگاه سیستان بلوچستان هستند که هنرهای دستی نیازمندان منطقه شیر آباد سیستان و بلوچستان را به نمایش گذاشته بودند  این هنرها عبارت بودند از سوزن دوزی، بلوچ دوزی، آینه کاری، کیف های چرم و رومیزی که کاملا دستی و در طرح های بسیار زیبایی ساخته شده بودند. آقای شاهمرادی با این نیت خداپسندانه از استان سیستان و بلوچستان همت کردند و به تهران آمدند تا محصولات نیازمندان هنرمند این شهر را به نمایش بگذارند و هم چنین بتوانند بازار مناسبی برای آن ها در تهران ایجاد کنند.

آقای آتش زبان
آقای آتش زبان دکترای سنگ شناسی از 16 سالگی  به هنرهای سرامیکی و نقاشی تمایل داشتند و سعی داشتند که در این زمینه مهارت خود را افزیش دهند. او  در حال حاضر سنگ تراش ماهری است که نقش های زیبایی را بر روی سنگهای بدون استفاده از کنار سواحل دریاها پیاده می کند و که این طرحها چنان جذاب و زیبا تراشیده شده اند که به عنوان زیور آلات به کار برده می شوند. او  از طریق چند تن از آشنایانشان که در کشورهای خارجه هستند محصول دست خود را به کشورهای خارجه صادر می کند و منبع درآمدی  برای خود ایجاد کرده است که به گفته خودش این درامد چندان اهمیتی برایش ندارد تنها چیزی که خیلی او را به این کار ترغیب می کند عشقی است که به این هنر در روح او جاری شده و واقعا کار خود را هنرمندانه انجام می دهد.

آقای جعفر
آقای جعفر از دانشجویان کارآفرینی دانشگاه تهران هستند که علاقه خود را به ساخت اشکال زیبا با طراحی خودش بر روی خمیر چینی نشان داه است. او این کار را بسیار هنرمندانه در پیش می گیرد و اگر همت کند قطعا یکی از موفق ترین ها در این زمینه خواهد بود. از جمله اشکالی که با خمیر چینی پیاده کرده است طرح تخت جمشید، طرح های عاشقانه و ولنتاینی، آدمکهای بامزه که با ظرافت بسیار زیاد این طرح های جدید را بر روی خمیر چینی پیاده کرده است. به گفته خودش به دنبال این است که در آینده طرح های جدیدی را به نام خود ثبت کند.

باشگاه کارآفرینان http://www.karafariniclub.ir
این غرفه مربوط بود به معرفی خدمات جدیدی که باشگاه کارآفرینان ارائه می دهند.  اهم فعالیت هایی که در باشگاه صورت می گیرید بر پایه رسیدن هر چه سریع تر یک طرح از مرحله ایده تا کار است. باشگاه کارآفرینی در نظر دارد به عنوان یک مجموعه غیر وابسته و آزاد فعالیت های خود را در حوزه های مربوط به کارآفرینی گسترش دهد، همکاری با دانشگاه ها، مراکز کارآفرینی، فرهنگسراها، بنیادهای علمی و موسسات پژوهشی داخلی و خارجی از این دست هستند. در طراحی سایت باشگاه کارآفرینی سعی شده است امکانات ساده و فراوانی را برای یافتن ایده مناسب و سرمایه مطلوب برای ایده ها در نظر گرفته شود و به ساده ترین شکل ممکن ایده پردازان و سرمایه گزاران و همچنین کارآفرینان بتوانند به برقرراری ارتباط با سایر افراد عضو باشگاه بپردازند.

آقای همائی
آقای همایی یکی از دانشجویان کارآفرینی دوره شبانه دانشگاه تهران هستند که در یکی از غرفه ها به فروش لباسهای زنانه و روسری مشغول بودند و به گفته خودش هدفش از حضور در نمایشگاه فروش اجناس نبود بلکه قصد داشت که طرح¬هایی از اجناس که طرفدار بیشتری دارند را برای تهیه بیشتر بشناسد. چیزی که در فعالیت او جالب بود اجناسش برای فروش نبود بلکه نحوه فروش این اجناس چه در نمایشگاه و چه در محیط بیرون از نمایشگاه بود که جلب توجه می کرد، نحوه فروش او در نمایشگاه به این گونه بود که هر خانمی که به یکی از روسری¬ها متمایل بود به او این اجازه را می داد که پانزده دقیقه با آن روسری در نمایشگاه بچرخد و از دیگران در مورد ان روسری اظهار نظر کند در صورتی که از آن روسری خوشش آمد اقدام به خرید آن کند در غیر این صورت روسری را پس داده و از خرید منصرف شود. نحوه فروش او در خارج از نمایشگاه نیز نحوه ای متفاوت از حالتی که مرسوم است می باشد. به این صورت که مکان خاصی برای فروش ندارند فقط در در کافی شاپ یکی از دوستانشان با افراد متقاضی قرار ملاقات می گذارد و به هر کدام از آن افراد تعدادی از اجناس خود را می فروشد  تا به دوستان و آشنایان خود بفروشند و با آن ها قرار میگذارد که در صورتی که جنسی را به فروش نرساندند به او بر گردانند و پول آن را پس بگیرند و به این روش اجناس را تهیه و با قیمت مناسبی که هزینه اجاره مکان و مالیات به قیمت آن اضافه نشده به بازار عرضه می کند.

خانم قنبریان
هنر اصلی خانم قنبریان نقاشی رنگ روغن هست ولی در غرفه شمع هایی زیبای که با نقش های و رنگهای مختلف ساخته بود را به نمایش گذاشته بود که مدت 2 ماه بود که این کار را با علاقه بسیار از طریق مطالعه کتب مختلف خیلی ماهرانه یاد گرفته بود و هم چنین زیورآلاتی که هنر خودش بود را نیز در غرفه به نمایش گذاشته بود. برای تشویق افراد به خرید جایزه گذاشته بود به این صورت که هر کس بیشتر از 15 هزار تومان خرید کند جایزه دارد.

خانم یزدان پرست
خانمی 19 ساله ولی بسیار هنرمند و خلاق که زیور آلاتی را خیلی ماهرانه و جدید ساخته بود را در غرفه به نمایش و فروش گذاشته بود. مادر او زن هنرمندی است که در هنرهای فرش بافی، خیاطی، بافتنی، گل چینی مهارت دارد، که این ذوق هنری را از مادرش به ارث می برد. به گفته خودش یکسال و شش ماه بود که درگیر در هنر زیورآلات بود. هم چنین کلاس های آموزشی خصوصی را هم در این زمینه برگزار می کند.

خانم خلف زاده
غرفه خانم خلف زاده غرفه عسل بود، عسلى كاملا طبيعى و ساخته شده با توجه و زحمت فراوان كه خانم خلف زاده و خواهرشان اين پشتكار رابه خرج داده و به ثمر رسانده بودند، به گفته خودشان اين كار را از برادرشان آموختند و از يك ماه پيش از حضورشان در جشنواره شروع كردند و خيلى با علاقه پيش بردند، البته آن ها در اين كار خلاقيتى نداشتند ولى تفاوت محصول آن ها با بسيارى از كسانى كه در اين زمينه فعاليت مى كنند در طبيعى بودن صددرصدى عسل توليدى هست، آنها هنوز برنامه بازاريابى دقيقى ندارند و فعلا محصولشان را به عطارى ها مى فروشند و قصد دارند كه در آينده استراتژى دقيقى براى بازاريابى داشته باشند.

خانم كرمى
خانم كرمى در غرفه اى كه در اختيار داشتند هنرهاى مختلف و بسيار زيباى ويتراى، كار با چوب، تزيين با اكليل را به نمايش گذاشتند، به گفته دخترخاله او ذوق هنرى كلا در طايفه آن ها به شكل هاى مختلف نمود پيدا كرده است.

خانم محمدزكى
خانم محمد زكى از دانشجويان فعال دانشكده كارآفرينى هستند كه دبير هنرستان كارودانش نيز هستند، غرفه او اختصاص داشت به هنرهاى دستى دانش آموزان همان هنرستان، هنرهاى دستى از قبيل كار با خمير چينى، گيره هاى مو و...از جمله هنرهاى اين دانش آموزان بود.

خانم حسينى
خانم حسينى محصولات تقويتى پوست و مو Q10 و P&V را براى فروش گذاشته بود، اين محصولات را شركت پنبه ريز از كشورهاى خارجه وارد كشور مى كند و به روش بازاريابى شبكه اى آن ها را به فروش مى رساند يعنى اين محصولات را نمى توان در مراكز فروش پيدا كرد.

خانم شاه بابايى
خانم شاه بابايى از كاركنان دانشكده هستند كه هنر اصلى خودشان تابلو هاى نقاشى است ولى به خاطر علاقه اى كه به زيورآلات دارند دو سال است كه خلاقيت بالايى در طراحى مدل هاى جديد زيورآلات از خود نشان دادند طرح هاى كاملا جديدى كه به گفته خودش در هر جا با ديدن اين طرح ها ميشود فهميد كه كار خانم شاه بابايى است.

آقاى رستمى
 غرفه ى آقاى رستمى معرفى سايتى بود كه از مرداد ٩٢ توسط خود و همسرشان در حوزه هاى سبك زندگى، آشپزى، آموزش، دكوراسيون، چرم و ساير هنرهاى منزل مديريت مى شده كه در اين بازه زمان هفت ماهه رتبه سايتشان به زير هزار رسيده بود و روزى ١٥تا ٢٠هزار بازديد كننده دارد. آنها در اين سايت سعى دارند كه هنرهاى مختلف را از طريق كاربران هنرمند به ديگر كاربران آموزش دهند.

خانم نوروزى
خانم نوروزى قاب عكسهاى زيبايى كه پدرش ساخته بود و همچنين جعبه هاى كادويى و بندهاى تزئين مو كه هنر خودش بود را به نمايش گذاشته بود و قصد داشت كه در آينده طرح هاى زيبايى را بر روى جعبه هاى كادويى پياده كند.

علاوه بر موارد بالا غرفه هاى خوراكى اعم از غذاها و شيرينى هاى خوشمزه و هم چنين نوشيدنى هاى گرم توسط دانشجويان هنرمند كارآفرينى به نمايش و فروش رسيدند.


کاربران آنلاین | گروه ها | درباره ما | تماس با ما | قوانین | همکاری با ما