سمینار فراز و نشیب کسب و کار اینترنتی

 شبکه اجتماعی کارآفرینان

گزارش سمینار فراز و نشیب کسب و کار اینترنتی

تاریخ برگزاری : 25 اردیبهشت ماه 1392

تهیه و تنظیم : سرکار خانم نورالهدی سادات اسدی

 

سمینار کسب و کار اینترنتی روز چهار شنبه در تاریخ 25/02/92 در آمفی تئاتر دانشکده کارآفرینی با حضور 3 سخنران و 4 کارآفرین برگزار شد و حدودا 120 الی 130 نفر در این سمینار شرکت داشتند که اکثریت آنها از دانشجویان دانشکده کارآفرینی بودند و بخشی دیگر از خارج دانشکده در این سمینار شرکت داشتند.
جلسه در ساعت 1:45 آغاز شد ، ابتدای جلسه آقای تاجیک زمان بندی و روال برنامه را اعلام کردند. سپس سخنرانان به ترتیب اعلام شده ، مطالب خودرابیان کردند.
1)    آقای علی انتظاری درباره تیم سازی ، اهمیت آن ، روال شکل گیری ، تفاوتهای گروه های کاری در کسب و کارهای امروزی و گذشته صحبت کردند.چارتهای سازمانی سنتی گذشته را مناسب کسب و کارهای امروزی نمی دانستند  . نقشهای افراد در یک تیم کاری ( به عنوان مثال در یک کسب و کار اینترنتی ) را مطرح کردند.و درانتها از یکسری بایدها و نبایدها در زمینه ساختارو فرهنگ سازمانی برای کسب و کارهای امروزی سخن به میان آوردند.
2)    آقای اشک فتحی تعریفی از استارتاپ  و business model ارائه دادند و بخشهای مختلف business model canvas  را روی ایده یکی از اعضای جلسه شرح دادند.( وبسایتی در زمینه دکوراسیون منزل)
به دلیل زمان محدود ، نکات کلیدی هر قسمت از business model  را شرح دادند و درنهایت شیوه استفاده از آن را در تیم کاری مطرح کردند.
3)    آقای دکتر حجازی معاونت پژوهشی دانشکده مژده اداره کسب و کارهای دانشجویی را دادند و روال اجرایی شدن این مهم را هرچند کوتاه بیان کردند که موجب خوشحالی زیاد دانشجویان گردید.
آنتراکت چند دقیقه ای داده شد و پذیرایی از مهمانان به عمل آمد.
4)   آقای فرجادیان مدیر عامل  سایت تبلت شاپ نحوه شکل گیری ایده گروهشان ، فراز و نشیب های کسب و کارشان را مطرح کردند ، همچنین از سیاست های کاریشان که چگونه توانستند با تهدیدهای محیطی مقابله کنند صحبت کردند.
5)   خانم نازنین دانشور مدیر عامل سایت تخفیفان از کسب و کار اولیه شان که با شکست مواجه شده بود صحبت کردند ، و بعد را جع به شکل گیری تخفیفان ، رشد آن ، مشکلات و فراز و نشیب ها و موفقیت هایشان صحبت کردند و مدل درآمدزایی سایت خود را تشریح کردند.و اینکه ایده سایت خریدهای گروهی را با تغییرات مختلفی درایران پیاده سازی کردند
6)  آقای محمودیان مدیر عامل سایت عکس پرینت از زمان شکل گیری ایده ، که در سال 86 بود صحبت کردند ، مشکلات مختلفی که درآن زمان بود را عنوان کردند مانند عدم فراگیر شدن درگاه های پرداخت پول ، عدم اعتماد مردم به سیستم پرداخت اینترنتی ، ..... روند عضوگیری ، تغییر ایده ، افزایش و بهبود عملکرد گروه خویش ، روشهای جذب نیرو و سرمایه گذار از جمله مواردی بود که به آن اشاره کردند.
7)  شایان شلیله مدیر عامل سایت وبنا از روند شکل گیری سایتOLC که مربوط به آموزش زبان بود و یک کسب و کار خانوادگی به حساب می آمد صحبت کردند، و به چالشهای مختلف در این مسیر اشاره کردند ، به نا آگاهی هایی که منجر به شکست پروژه شد و ناهمگن بودن تیم کاری و انگیزه ها که با وجود سود خوبی که داشتند نتوانستند کارخویش را به نحو احسنت ادامه بدهند.
8)  محسن ملایری از شیوه های تامین منابع مالی صحبت کردند ، تفاوت angel investor و venture capital ها و مزایا و معایب هرکدام را گفتند.از ویژگی های افراد سرمایه گذار صحبت کردند و همکاری و شراکت با چه سرمایه گذاری بهتر است اتفاق بیفتد.و درباره چرخه حیات استارتاپ ها صحبت کردند.
در نهایت از برگزار کنندگان سمینار آقای تاجیک و خانم ها کرمی و احمدی تشکر به عمل آمد.

دانلود فایل pdfکاربران آنلاین | گروه ها | درباره ما | تماس با ما | قوانین | همکاری با ما