راهنمای ورودی جدید
نظرسنجی
در شبکه کارآفرینان به دنبال چه هستید؟


جدیدترین اعضاء
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
تحول در مديريت ناوگان دريايي

تردد بيش از ۲۰ هزار فروند انواع شناور ايراني شامل كشتي‌هاي مسافربري، باري، عملياتي و نفتكش در محدوده آب‌هاي حاكميتي و بين‌المللي نشان‌دهنده ظرفيت عظيمي است كه در حوزه دريايي ايران وجود دارد. عمر ناوگان دريايي ايران بيش از استانداردهاي جهاني است اما اين موضوع تنها چالش پيش‌روي توسعه دريامحور كشورمان نيست. يكي ديگر از مشكلات شناورهاي ايراني سنتي بودن مديريت و راهبري كشتي‌هاست در حالي كه از يك‌سو عضويت ايران در كنوانسيون‌هاي بين‌المللي دريايي و از سوي ديگر افزايش بهره‌وري شناورها براي مالكان اين سرمايه‌هاي هنگفت، ايجاب مي‌كند كه مديريت شناورهاي ايراني به سرعت به سوي مدرن‌سازي حركت كند.

حمايت اتحاديه مالكان كشتي از نرم‌افزار توليد شده در داخل
كاپيتان غلامرضا افشار، قائم‌مقام دبيركل اتحاديه مالكان كشتي ايران معتقد است كه شركت‌ها و مجموعه‌هاي بزرگ كشتيراني همچون شركت كشتيراني جمهوري اسلامي حركت خود را به سوي سيستماتيك كردن مديريت شناورها از سال‌هاي گذشته آغاز كرده‌اند اما مالكان ناوگان‌هاي كوچك به دليل ديدگاه‌هاي سنتي هنوز با مدرن‌سازي مديريت كشتي‌هاي خود فاصله دارند. قائم‌مقام دبيركل اتحاديه مالكان كشتي ايران با بيان اينكه شركت‌هاي بزرگ كه تعداد ناوگان آنها قابل توجه و گاه تا ۱۰۰ كشتي است براي مدرن‌سازي مديريت و راهبري كشتي‌ها به نرم‌افزارهاي خارجي تكيه دارند به «كسب‌وكار» مي‌گويد: نرم‌افزاري كه توسط شركت داخلي توليد شده را مي‌توان در گام اول براي بومي‌سازي نرم‌افزارهاي مديريت كشتي‌ها در ايران قلمداد كرد و اتحاديه مالكان كشتي نيز به‌عنوان تشكلي كه حمايت از هرگونه تلاشي را در جهت ارتقاي صنعت كشتيراني وظيفه خود مي‌داند، حمايت از اين نرم‌افزار را در دستور كار قرار داده است. به همين منظور فراخواني نيز در سايت اتحاديه خطاب به مالكان كشتي درج شده است تا آنها با نقاط قوت و مزاياي استفاده از اين نرم‌افزار آشنايي بيشتري پيدا كنند. اميدواريم اين نرم‌افزار به تدريج جاي خود را در ميان مالكان ناوگان‌هاي كوچك باز كند و در مراحل بعد شاهد تلاش‌ها براي ارتقاي اين نرم‌افزار و بي‌نيازي كليه ناوگان كشورمان از نرم‌افزارهاي خارجي باشيم.

رقابت با نرم‌افزار مشابه خارجي در گرو حمايت دولت
اين فعال بخش خصوصي پروژه توليد و ارتقاي نرم‌افزارهاي مديريت ناوگان دريايي را پروژه‌اي بسيار عظيم و در سطح ملي ارزيابي كرد و خواستار توجه و حمايت دولت از اين پروژه شد. به گفته خانم حويزاوي مشابه خارجي اين نرم‌افزار با قيمت‌هاي چند صد هزار دلار و حتي يك ميليون دلاري به شركت‌هاي كشتيراني دولتي به فروش رسيده است در حالي كه در شرايط تحريمي، فروشندگان نرم‌افزار خارجي حاضر به ارائه خدمات و پشتيباني از نرم‌افزار خود نشدند. اين وضعيت موجب بلاتكليفي و مشكلات فراوان براي كاربران نرم‌افزار خارجي شد در حالي كه اگر آنها از نرم‌افزار بومي استفاده مي‌كردند تحريم بر كار آنها تاثيري نداشت و دچار مشكل نمي‌شدند. وي توليد بومي اين محصول با قيمتي بسيار نازل‌تر از رقباي خارجي را موجب عدم وابستگي انواع شناورهاي ايراني از خدمات و سرويس‌دهي بيگانگان دانست و اظهار كرد: انتظار داريم بخش دولتي در جهت حمايت از اين محصول حركت كند و نرم‌افزار ساخته شده توسط متخصصان ايراني را در ناوگان دريايي كشور ترويج كند. اگر بخش دولتي اين پروژه را در سطح ملي ببيند و آن را با ارائه تسهيلات تقويت كند حتي اين قابليت را داريم كه محصول خود را ارتقا داده و به بازارهاي منطقه‌اي و بين‌المللي صادر كنيم.

 

 

مشاوره کسب و کار

 

 

 

 

 

  

 


دانلودهای ویژه

 

 

 

 

 

 

 آرشیو مجلات و روزنامه ها
آرشيو ويدئو ها

 

 


رویدادهای ویژه

 


 


 

 

 

 
 

 

 

 


کاربران آنلاین | گروه ها | درباره ما | تماس با ما | قوانین | همکاری با ما