راهنمای ورودی جدید
نظرسنجی
در شبکه کارآفرینان به دنبال چه هستید؟


جدیدترین اعضاء
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
صنعت ماشين‌سازي در سراشيبي واردات

اگرچه صنعت ماشين‌سازي و فلزتراشي كشور در سال‌هاي گذشته روزهاي خوشي را سپري كرده و گواه آن نيز برگزاري نمايشگاه‌هاي متعدد در ساير كشورهاست اما هم‌اكنون واردات محصولات چيني، گران بودن مواد اوليه و فرسودگي ماشين‌آلات خط توليد موجب شده است كه اين صنعت همچون گذشته رونق نداشته باشد و تنها چند كشور همسايه محصولاتمان را خريداري كنند، موضوعي كه اما و اگرهاي بسياري را براي ادامه كار فعالان اين حوزه ايجاد كرده است.
در همين خصوص حسن صانعي‌نيا، نايب‌رئيس اتحاديه ماشين‌سازان و فلزتراشان ضمن اشاره به رسته‌هاي متعدد اين اتحاديه به «كسب‌و‌كار» مي‌گويد: ساخت ماشين‌آلات صنعتي و كشاورزي، قالب‌سازي، قطعه‌سازي خودرو و... در رسته اتحاديه ماشين‌سازان و فلزتراشان قرار مي‌گيرد.
صانعي‌نيا مي‌افزايد: مهم‌ترين مشكلي كه اعضاي اين اتحاديه با آن دست به گريبانند واردات بي‌رويه قطعات ماشين‌آلات است كه فرآيند توليد در داخل را با موانعي روبه‌رو كرده است.
نايب‌رئيس اتحاديه ماشين‌سازان و فلزتراشان با تاكيد بر كاهش ميزان توليد محصولات اين اتحاديه در سال‌هاي اخير مي‌گويد: كمبود مواد اوليه مرغوب داخلي باعث شده است كه قطعه‌سازان اين مواد را از خارج كشور تهيه كنند و همين موضوع هزينه تمام شده محصولات را نسبت به مشابه خارجي افزايش مي‌دهد.
صانعي ادامه مي‌دهد: مواد اوليه داخلي تنوع لازم را ندارند به‌عنوان نمونه توليدكننده گاهي براي ساخت يك قالب ۸۰ كيلوگرمي مجبور به خريد ۲۰۰ كيلوگرم آهن مي‌شود كه اين موضوع نه‌تنها هزينه توليد را بالا مي‌برد بلكه سرعت كار را به‌شدت كاهش مي‌دهد. وي اظهار مي‌كند: فرسوده بودن ماشين‌آلات خط توليد نيز از ديگر مشكلات فعالان اين حوزه است، اغلب اين دستگاه‌ها از خارج كشور تهيه مي‌شود و مابقي آنها نيز دستگاه‌هاي دستي و سنتي هستند كه نياز به نوسازي و تعويض دارند.
اين عضو هيات‌مديره اتحاديه ماشين‌سازان و فلزتراشان در پايان مي‌افزايد: يكي از دلايل رونق بازار محصولات چيني، استفاده از ماشين‌آلات مدرن و بروز است، موضوعي كه بايد در ايران نيز جدي گرفته شود و تسهيلاتي براي خريد ماشين‌آلات گران قيمت اين حوزه به توليدكنندگان پرداخت شود.

 

 

مشاوره کسب و کار

 

 

 

 

 

  

 


دانلودهای ویژه

 

 

 

 

 

 

 آرشیو مجلات و روزنامه ها
آرشيو ويدئو ها

 

 


رویدادهای ویژه

 


 


 

 

 

 
 

 

 

 


کاربران آنلاین | گروه ها | درباره ما | تماس با ما | قوانین | همکاری با ما