راهنمای ورودی جدید
نظرسنجی
در شبکه کارآفرینان به دنبال چه هستید؟


جدیدترین اعضاء
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
ناديده گرفتن تخصيص اعتبارات در بخش كشاورز

كشاورزي در كشور ما با بي‌توجهي‌هاي زيادي مواجه گشته، به‌طوري‌كه نكته حائز اهميت خروج سالانه ميزان قابل توجهي ارز براي واردات محصولاتي است كه امكان توليدشان در داخل وجود دارد. توليد محصولات كشاورزي طي چند سال اخير در كشور ما با بي‌توجهي‌هاي زيادي روبه‌رو شده و ميزان توليد آنها كاهش چشمگيري يافته است به‌طوري‌كه در سال جاري توليد محصولاتي مانند عسل، پسته، چاي، سيب‌زميني، روغن زيتون و... با كاهش روبه‌رو بوده است. بسياري از توليدكنندگان عدم حمايت دولت از توليد، جولان دلالان، ضعف مديريت و عواملي از اين قبيل را از جمله دلايل اين امر عنوان كرده‌اند.
فرآورده‌هاى كشاورزى اعم از محصولات زراعى و دامى كه اصطلاحا به آنها توليدات كشاورزى اطلاق مى‌شود، در بدو امر به‌ خاطر تامين اساسى‌ترين كالاهاى مورد نياز بشر يعنى مواد غذايى حائز اهميت است.
به گفته كارشناسان حوزه كشاورزي، در برخى كشورهاي پيشرفته، آنچنان به بخش كشاورزى اهميت داده‌اند كه حتي مى‌توان اين بخش را به عنوان نقطه شروع توسعه اقتصادى در نظر گرفت. علاوه بر اين، كشورهاى توسعه‌يافته با در دست گرفتن سهم عمده‌اى از توليد و تجارت محصولات كشاورزى (مثل غلات) در سطح جهان توانسته‌اند علاوه بر دستيابى به ارز قابل توجه در هر سال، از نظر اقتصادى و سياسى نيز بر ساير جوامع تسلط يابند. در بند نهم از اصل چهل و سوم قانون اساسي ايران به وابسته بودن اقتصاد كشور اشاره مي‌كند و تاكيد دارد كه اقتصاد ايران بايد به مرحله خودبسندگي و استقلال برسد و از وابستگي رهايي يابد. راه‌حل قانون اساسي در اين مورد نيز افزايش توليدات كشاورزي، دامي و صنعتي مطابق با نيازهاي عمومي است. همچنين اين بند بيان مي‌كند بايد افزايش توليدات كشاورزي، دامي و صنعتي نيازهاي عمومي را تامين كرده و كشور را به مرحله خودكفايي برساند و از وابستگي اقتصادي برهاند.

عدم توجه به بخش كشاورزي در لايحه بودجه
در همين رابطه، هدايت ا... مير مرادزهي، عضو هيات رئيسه كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با «كسب و كار» با بيان اينكه در دوره‌هاي گذشته از تزريق اعتباراتي به بخش كشاورزي صحبت شده است، مي‌گويد: متاسفانه اين منابع مالي هرگز به‌طور رسمي در لايحه بودجه آورده نشده است و با توجه به منابع موجود در حوزه كشاورزي در ايران، متاسفانه در كشور ما هيچگاه به كشاورزي به عنوان يك محور استقلال توجه نشده و همين امر يكي از مهم‌ترين عوامل ركود توليدات اين بخش است. به گفته ميرمراد زهي در زمان هدفمند كردن يارانه‌ها، براي بخش كشاورزي بسته‌هاي حمايتي در اين موضوع نيز به مرحله اجرايي شدن نرسيد. اين عضو كميسيون كشاورزي در ادامه صحبت‌هاي خود اصلي‌ترين مشكل در تامين مالي بخش كشاورزي را «عدم تخصيص اعتبارات كافي به اين بخش» مي‌داند و بر‌ اين باور است كه اگر چه سهم بخش كشاورزي در دريافت سرمايه و تسهيلات بسيار پايين است اما بررسي‌ها نشان مي‌دهد ظرفيت منابع مالي در اين بخش نيز توسعه پيدا نكرده، اين درحالي است كه مهم‌ترين دليل پايين بودن سرمايه و نقش ناكافي آن در بهبود و ارتقاي توليدات، نظام ناكارآمد اعطاي اعتبارات است.
ميرمراد زهي تصريح كرد: زماني‌كه به بخش كشاورزي توجهي جدي و وعده‌ها عملياتي شود، مي‌توان به بهبود اوضاع اميدوار بود اما اگر تمامي مسائل درحد صحبت كردن و اجرايي نشدن باشد چيزي تغيير نمي‌كند. به گفته نماينده مردم سراوان، سب، سوران و زابل در مجلس با وجود اينكه مدل‌هاي مختلفي براي تامين مالي رسمي بخش كشاورزي تعريف شده اما به دليل عدم تخصيص اعتبارات كافي، تحول اساسي در اين بخش اتفاق نيفتاده است

 

 

مشاوره کسب و کار

 

 

 

 

 

  

 


دانلودهای ویژه

 

 

 

 

 

 

 آرشیو مجلات و روزنامه ها
آرشيو ويدئو ها

 

 


رویدادهای ویژه

 


 


 

 

 

 
 

 

 

 


کاربران آنلاین | گروه ها | درباره ما | تماس با ما | قوانین | همکاری با ما