راهنمای ورودی جدید
نظرسنجی
در شبکه کارآفرینان به دنبال چه هستید؟


جدیدترین اعضاء
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
ضرورت پایان کار بازنشستگان در پست های دولتی

بعضي از آنها از سر ناچاري و براي تامين معاش نمي‌توانند در خانه بمانند و از دوران جديد زندگي خود لذت ببرند و بعضي ديگر براي حفظ روحيه و سلامتي جسم و روان؛ آمارهاي غيررسمي مي‌گويند حدود 40 درصد بازنشستگان تهراني به بازار كار باز مي‌گردند. در كل كشور نيز به گزارش مركز آمار ايران حدود 27 درصد افراد 55 ساله به بالا شاغل هستند.

ممنوعيت قانوني ندارد
قانون، ممنوعيتي براي اشتغال بازنشستگان در سيستم دولتي يا بخش خصوصي ايجاد نكرده است. برنامه پنجم توسعه اجازه استخدام اين افراد را به دولت مي‌دهد به شرطي كه در هيات دولت به تصويب برسد. هيات عمومي ديوان عدالت اداري و معاونت فني و درآمد سازمان تامين اجتماعي نيز اعلام كرده‌اند بازنشستگاني كه دوباره شاغل مي‌شوند، مي‌توانند از مستمري و مزاياي بازنشستگي برخوردار شوند و منافاتي ميان كار كردن مجدد آنها و دريافت حقوق از سازمان تامين اجتماعي وجود ندارد.

استفاده از تجربه يا ورود نيروي تازه‌نفس؟
بعضي از كارشناسان معتقدند كه سن بازنشستگي در ايران پايين است و درست زماني كه افراد به سني مي‌رسند كه سيستم بايد از توانايي و تجربه آنها استفاده كند بازنشسته مي‌شوند، در نتیجه سيستم دولتي گاه مجبور به استفاده از نيروهاي بازنشسته خود مي‌شود. به ويژه در بخش‌هايي مانند صنعت نفت اين پديده بيشتر وجود دارد.
در نقطه مقابل گروهي معتقدند كه حضور بازنشستگان شرايط اشتغال نيروهاي جوان و تازه‌نفس را سخت‌تر مي‌كند. به اعتقاد آنها در وضعيتي كه نرخ بيكاري جوانان گروه سني
15 تا 24 ساله به 9/22 درصد رسيده است، حضور بازنشستگان در بازار كار را بايد حتي‌الامكان محدود كرد.

 

 

مشاوره کسب و کار

 

 

 

 

 

  

 


دانلودهای ویژه

 

 

 

 

 

 

 آرشیو مجلات و روزنامه ها
آرشيو ويدئو ها

 

 


رویدادهای ویژه

 


 


 

 

 

 
 

 

 

 


کاربران آنلاین | گروه ها | درباره ما | تماس با ما | قوانین | همکاری با ما