راهنمای ورودی جدید
نظرسنجی
در شبکه کارآفرینان به دنبال چه هستید؟


جدیدترین اعضاء
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
خـارجي‌ها در انتظار چراغ سبز ژنو

دولـت یـازدهـم برای ایجاد رونق اقتصادی و رفع موانع سرمایه‌گذاری خارجی در کشور، عزم خود را جزم كرده است. عزمی جدي كه در سياست‌هاي اقتصادي دولت بسيار مشهود است. دولت یازدهم سعي دارد با بازبینی دیپلماسی خارجی، ایجاد ثبات نسبی سیاسی- اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار به جذب سرمایه‌هاي خارجی بپردازد. حاصل این تلاش‌ها براساس گفته‌هاي مسئولان افزایش قابل توجه سرمایه‌گذاری خارجی در کشور است.
براساس گفته‌های بهروز علیشیری؛ رئیس سابق سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران، در 30 فروردین سال جاری، حجم کل منابع مالی و سرمایه‌گذاری خارجی در سال 92 در کشورمان با رشدی 100 درصدی مواجه بوده و به رقمی برابر چهار میلیارد و 583 میلیون دلار رسیده است كه رشد دوبرابري نسبت به سال 91 داشته است. این میزان رشد از زمان روی‌کار آمدن دولت تدبیر و امید در تابستان سال 92 بوده است. هر چند درباره وضعيت جذب سرمايه‌هاي خارجي در سال 93 تاكنون آمار دقيقي ارائه نشده است اما دولت اميدوار است كه بتواند اين عدد را در سال 93 افزايش دهد.
سرمایه‌گذاری خارجی نقش موثری در ایجاد توسعه و رشد اقتصادی کشورها به‌ویژه جوامع در حال توسعه دارد. ورود سرمایه‌های خارجی به یک کشور، افزون‌بر تامین سرمایه و منابع مالی، اقتصاد و صنعت کشور را از مزیت‌های بسیاری بهره‌مند می‌کند. در اين ميان اما جذب سرمایه‌گذاری خارجی به عنوان یکی از شاخص‌های جهانی شدن اقتصاد با چالش‌ها و موانعي روبه‌رو است.
حسين راغفر؛ عضو هيات علمي دانشگاه الزهرا با بيان اينكه سرمایه‌گذار خارجی همواره به دنبال سود بیشتر است، امنیت کسب سود و انتقال آزاد آن به خارج را مهم‌ترین خواسته این سرمایه‌گذاران مي‌داند و معتقد است كه ایران دارای فرصت‌های استثنایی سرمایه‌گذاری است که به دلیل تحریم‌های ظالمانه غرب، از ورود سرمایه‌گذاران خارجی محروم شده است.وی تجربه سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در سال‌های گذشته را انعکاسی از شکست سیاست خارجی و فقدان سیاست‌های منطقی اقتصادی دولت مي‌داند که در هیچ حوزه‌ای نشانی از موفقیت به‌همراه نداشته است. 

سرمايه‌گذاران منتظر توافقات ژنو
عزت‌الله يوسفيان‌ملا؛ عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با «كسب‌وكار» با بيان اينكه سرمايه‌گذاري خارجي به دليل شرايط تحريم‌ها و فشارهايي كه بر كشور وارد شده است وضعيت مناسبي ندارد، مي‌گويد: از سوي ديگر بحث نوسانات قيمت ارز نيز باعث شده كه سرمايه‌گذاري خارجي در ايران آن‌گونه كه دولت مدنظر دارد محقق نشود. 
وي درباره افزايش رشد سرمايه‌گذاري خارجي در ايران در دو سال گذشته، مي‌گويد: در حال حاضر سرمايه‌هاي خارجي ما منحصر به كشورهايي است كه از آنها طلب داريم بنابراين شرايط لازم ايجاد نشده است. اگر منظور مسئولان درباره رشد سرمايه‌هاي خارجي ورود فاينانس‌هاي چين به ايران است كه عدد و رقم درستي نيست. زيرا اين سرمايه‌ها پول‌هاي خودمان است. ايران 20 ميليارد دلار مطالبه از چين داشت كه قرار شد اين ميزان به‌صورت فاينانس يا بيع‌متقابل در ايران سرمايه‌گذاري شود. هرچند تلاش‌هاي دولت در اين زمينه خوب بوده است اما ورود چنين پول‌هايي به كشور به معناي جذب سرمايه خارجي نيست زيرا سرمايه خارجي بايد به معناي واقعي توسط شركت‌ها و كشورهايي باشد كه مي‌خواهند سرمايه‌اي از خود را وارد ايران كنند .
وي معتقد است كه سرمايه‌گذاري بايد زيرساخت‌هاي توليد كشور را دگرگون كند و اتفاق قابل‌لمس صورت بگيرد. از سوي ديگر سرمايه‌گذاري خارجي نبايد به بخش‌هايي چون راه، ريل و فرودگاه منحصر شود. وي با اشاره به اينكه هرچند بعد از توافق ژنو 2 از كشورهايي چون فرانسه هيات‌هاي تجاري به ايران آمدند اما تاكنون به نتيجه مشخصي نرسيده‌اند، مي‌گويد: سرمايه‌گذران خارجي منتظر مذاكرات ايران با گروه 1+5 هستند تا بعد از آن به تصميم‌گيري بپردازند.

 

 

مشاوره کسب و کار

 

 

 

 

 

  

 


دانلودهای ویژه

 

 

 

 

 

 

 آرشیو مجلات و روزنامه ها
آرشيو ويدئو ها

 

 


رویدادهای ویژه

 


 


 

 

 

 
 

 

 

 


کاربران آنلاین | گروه ها | درباره ما | تماس با ما | قوانین | همکاری با ما