راهنمای ورودی جدید
نظرسنجی
در شبکه کارآفرینان به دنبال چه هستید؟


جدیدترین اعضاء
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
جزئيات پرداخت تسهيلات به بنگاه​هاي کوچک

مشاركت يك پشتيبان
با شروع كار دولت يازدهم دو مفهوم بيش از پيش در ادبيات كارآفريني كشور مورد استفاده قرار مي‌گيرد؛ پشتيبان و خوشه‌سازي. بر اساس اعلام مسئولان وزارت تعاون و دستگاه‌هاي زيرمجموعه آن، وام‌هاي خوداشتغالي يا كارآفريني ديگر قرار نيست به افراد بدون تجربه پرداخت شود بلكه افرادي به عنوان پشتيبان كه سابقه كارآفريني دارند تسهيلات را دريافت مي‌كنند و مسئوليت اجراي طرح‌هاي مختلف كسب و كار را برعهده مي‌گيرند. طرح‌ها نيز در يك مجموعه به عنوان خوشه صنعتي قرار مي‌گيرند و به هم متصل مي‌شوند. درحالي‌كه برخي از مسئولان دستگاه‌هاي تابعه اين وزارتخانه تا به‌حال بارها اعلام كرده‌اند كه تسهيلات به افراد پشتيبان تعلق مي‌گيرد. حسن طايي، معاون توسعه كارآفريني و اشتغال در گفت‌وگو با «كسب و كار» اعلام كرد اين تعبير صحيح نيست و تسهيلات به پشتيبان‌ها داده نمي‌شود. 
وي گفت: تسهيلات به طرح‌هاي مربوط به مشاغل خرد، متوسط و خانگي تعلق مي‌گيرد. در اين ميان پشتيبان نيز به نسبت كاري كه انجام مي‌دهد، سهم مي‌برد. 
طايي ادامه داد: در بعضي از طرح‌ها ميزان تسهيلات تعيين شده چندين ميليارد تومان است. قرار نيست تمام اين پول در اختيار پشتيبان قرار بگيرد. وزارت تعاون و دستگاه‌هاي تابعه همراه با پشتيبان در تصميم‌گيري، برنامه‌ريزي و اجراي طرح مشاركت مي‌كنند. 
معاون وزير تعاون، پشتيبان را عامل سازمان‌دهنده طرح دانست و افزود: وي به عنوان عامل حمايت‌كننده مسئوليت‌هايي چون آموزش نيروي كار، تامين نهاده‌ها و عوامل توليد، تهيه تكنولوژي و ابزار كار مورد نياز و بازاريابي و فروش محصول را برعهده دارد. 
اين مقام مسئول گفت: گسترش مشاغل خرد و خانگي بر اساس طرح پشتيبان، پايداري مشاغل را افزايش مي‌دهد. 
طايي ادامه داد: تلاش ما اين است كه به افراد بدون تجربه، به صورت مستقيم و مستقل وام پرداخت نكنيم به عبارت ديگر آنها را دسته‌بندي يا به عبارت ديگر خوشه‌بندي مي‌كنيم و درون يك شبكه قرار مي‌دهيم. 
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا بررسي آماري براي سنجش ميزان موفقيت طرح‌هاي پشتيبان و خوشه‎بندي صورت گرفته است يا خير،گفت: تجربيات داخل و خارج از كشور نشان مي‌دهد اجراي طرح گسترش مشاغل خرد و خانگي به اين صورت موفق‌تر از پرداخت مستقيم پول به آنهاست. 

مشكل تعريف ضوابط ارتباط با پشتيبان
همه نهادهاي متولي حمايت از كسب و كارهاي خرد و خانگي، چندان موافق استفاده از مدل پشتيبان نيستند. كميته امداد امام خميني (ره) از جمله اين نهادهاست. منوچهر رزم‌جو؛ مديركل طرح‌هاي اقتصادي و خودكفايي كميته امداد به «كسب و كار» گفت: در مدلي كه ما براي ايجاد كسب و كارهاي خرد تدوين كرده‌ايم، وجود پشتيبان يك اولويت و الزام نيست. 
وي افزود: وجود پشتيبان مي‌تواند مدل خوبي باشد اما نوع رابطه‌ و تعامل ميان صاحب كسب و كار و پشتيبان بايد به صورت صحيح تعريف شود. اگر ضوابط اين رابطه تعريف نشده باشد، پايداري كسب و كار آسيب مي‌بيند. 
رزم‌جو ادامه داد: در مدلي كه كميته امداد براي اشتغالزايي تعريف كرده است، انواع مختلفي از ايجاد كسب و كار وجود دارد، بعضي از آنها بر مبناي خود اشتغالي قرار دارند. بعضي از طرح‌ها نيز به صورت تجميعي تعريف مي‌شوند. اين نوع طرح‌ها، متشكل از كسب و كارهاي مستقل هستند ولي در يك زنجيره يا شبكه قرار مي‌گيرند. 
اين مقام مسئول گفت: به اين ترتيب هر فرد كسب و كار مستقل خود را دارد. او ايده‌اي داشته است كه ما با آموزش و توانمندسازي آن را پرورش داده‌ايم. به اعتقاد ما در اين شرايط احتمال موفقيت فرد نسبت به موقعيتي كه يك پشتيبان بخواهد كار را به او ديكته كند افزايش مي‌يابد. 
رزم‌جو ادعا كرد: بيش از 85 درصد از طرح‌هاي مورد حمايت كميته امداد از پايداري برخوردارند. ناپايداري 15 درصد ديگر نيز دلايلي دارد كه از حيطه اختيارات ما خارج است مثل گران شدن نهاده‌هاي توليد يا بحث تورم.

 

 

مشاوره کسب و کار

 

 

 

 

 

  

 


دانلودهای ویژه

 

 

 

 

 

 

 آرشیو مجلات و روزنامه ها
آرشيو ويدئو ها

 

 


رویدادهای ویژه

 


 


 

 

 

 
 

 

 

 


کاربران آنلاین | گروه ها | درباره ما | تماس با ما | قوانین | همکاری با ما